środa, 28 sierpnia 2013

1216 krawat, 1216 dzień, 28/08/13

Dzień dobry! „Mam marzenie, że pewnego dnia czwórka moich małych dzieci będzie żyła w kraju, w którym nie będą oceniane za kolor swojej skóry, ale za to kim są. Dzisiaj o tym śnię!” - mówił równo pięćdziesiąt lat temu Pastor z Alabamy na schodach Memorial Lincoln w Waszyngtonie.
28 sierpnia 1963 roku zakończył się słynny Marsz na Waszyngton, który był wielkim protestem przeciwko segregacji rasowej. Pod pomnikiem Lincolna spotkało się blisko ćwierć miliona ludzi, do których przemawiał dr Martin Luther King Jr. Pięć lat później, w 1968 roku, pastor King został zastrzelony w Memphis przez zamachowca. W dniu pogrzebu nad jego grobem odśpiewano protest song „We Shell Overcame”. Ponieważ o rocznicy Marszu na Waszyngton przypominała od dłuższego czasu Joan Baez, która wtedy śpiewała razem z Bobem Dylanem, zamieszczam tę pieśń w jej wykonaniu.
Świat na lepsze można zmieniać tylko marzeniami*. Miłego dnia.

*Podaję powszechnie przyjętą polską wersję „Mam marzenie”, która jest kalką angielskiego „I have a dream”, choć wolę wersję obowiązującą kiedyś i bardziej w duchu negro spirituals - „Śnię” (lub częściej spotykaną „Miałem sen”). Bo to był piękny sen Pastora z Alabamy.
(krawat: Van der Valk)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz